Od 15.06.2020 r. w łódzkich autobusach i tramwajach przez cały miesiąc emitowany jest krótki film instruujący jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami.
To kampania zrealizowana przez Stowarzyszenie Nomada, która dzięki naszej współpracy jest teraz w Łodzi! To tylko jedna z części projektu „Collective Power to Incite Change”, który realizujemy razem dzięki wsparciu EVZ Foundation.
Kampania w MPK to także pierwsze wspólne działanie łódzkiej koalicji ŁÓDŹ RÓŻNORODNOŚCI.
Krótka animacja, zrealizowana przez Cyber Kids on Real, jest wynikiem doświadczeń pracy stowarzyszenia Nomada z osobami narażonymi i poszkodowanymi przemocą motywowaną uprzedzeniami. Osoby te wskazują na fakt, że miejscami, gdzie najczęściej dochodzi do aktów przemocowych są, obok przestrzeni publicznej, środki komunikacji zbiorowej.
Krótkiej animacji dedykowanej autobusom i tramwajom towarzyszy nagranie emitowane w social mediach, które jest dłuższą formą instrukcji jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami.
Łódzką edycję kampanii informacyjnej poparł Urząd Miasta Łodzi, Komenda Miejska Policji w Łodzi oraz liczne organizacje i instytucje: Stowarzyszenie HaKoach, Amnesty International Łódź, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań, Just Łódź, Liga Muzułmańska w Łodzi, Łódź Przeciwko Dyskryminacji, Otwarta Łódź, Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK, Uniwersytet Łódzki.
Koalicja ŁÓDŹ RÓŻNORODNOŚCI powstała w 2020 r. w Łodzi z inicjatywy młodego żydowskiego stowarzyszenia HaKoach.
Do jej utworzenia zaprosiliśmy osoby zaangażowane w dialog międzykulturowy i szeroko pojęte działania antydyskryminacyjne.
Jesteśmy zdania, że razem można osiągnąć więcej niż osobno, a różnorodność perspektyw, doświadczeń i narzędzi daje szansę na stworzenie wspólnej strategii, która zadziała.
Zależy nam na promowaniu postaw akceptacji, przeciwdziałaniu mowie i aktom nienawiści, a także wsparciu migrantów i migrantek mieszkających w Łodzi.
Uważamy, że najlepiej jest to robić poprzez wspólne działania – edukacyjne, społeczne, kulturalne, a także poprzez wzajemne wsparcie merytoryczne i konsultacje.
Wierzymy, że razem, na przekór niesprzyjającemu klimatowi politycznemu i wobec coraz częstszych ataków na tle nienawiści rasowej (i nie tylko), możemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość tak, aby była ona miejscem przyjaznym dla każdego, bez względu na wyznanie, narodowość, orientację psychoseksualną, niepełnosprawność i inne czynniki.
W skład koalicji wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki następujących organizacji i instytucji:
- HaKoach
- Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
- Amnesty International Łódź
- Uniwersytet Łódzki (Instytut Anglistyki
- UŁ, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ,
- Centrum Studiów Migracyjnych UŁ,
- Otwarta Łódź
- Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania
- EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań
- Parafia św. Anny w Łodzi
- Liga Muzułmańska w Łodzi
- Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce